Sport

FCSB se impune, 3-2 in “Derby de Romania” si trece pe locul 2

FCSB STEAUA - FC VOLUNTARI 2-1, Campionat 2018-2019, Sezon regulat, tur, Etapa 13, Stadion National Arena, Bucuresti, 27.10.2018

FCSB a castigat aseara derby-ul cu FC Dinamo, cu scorul de 3-2, pe National Arena, intr-o partida cu doua penalty-uri si 2 jucatori eliminati.

Gazdele au deschis scorul rapid prin Florin Tanase, inca din minutul 8. In minutul 17, Cristea a majorat avantajul FCSB-ului. Dinamovistii aveau sa revina pana la pauza, Borja Valle transformand un penalty in minutul 26, iar Nemec adugand egalarea cu 3 minute inainte de finalul primei reprize.

Cand meciul se indrepta spre un rezultat de egalitate, centralul Radu Petrescu l-a eliminat pe Lopez in minutul 76 pentru un fault in pozitie de ultim aparator si a dictat penalty pentru FCSB, pe care Florin Tanase l-a transformat fara emotii. In minutul 92 Rauta a primit si el cartonasul rosu.

FCSB a urcat pe locul 2 in clasament, cel putin pana diseara, la 6 puncte in spatele Universitatii Craiova.