Teatru si Film

Reprezentatiile Teatrului National „Radu Stanca” Sibiu in lunile mai si iunie

Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu (TNRS) invita publicul la reprezentatiile programate in lunile mai si iunie la Sala Mare si Sala Studio.
Iubitorii de teatru vor putea vedea in luna mai: „domnul iedeman”, „Rug”, „Sunt o baba comunista”, „Iubire cu nabadai”, „Mici crime conjugale”, „Macbeth”, „Imi place cum mirosi”, „Perfect compus”, „Oscar si Buni Roz”, „Emigrantii”, „Zeul Carnagiului”, „Puricele in ureche”, „Femei”, „Cerere in casatorie” si „Moroi”.
In luna iunie sunt programate spectacolele: „Yvonne”, „Echilibru fragil”, „De cealalta parte a lumii”, „Mesaje spre univers”, avanpremiera „Svejk pe front”, „Povestea ursilor panda” si „Operele lui William Shakespeare”.
Reprezentatiile din cursul saptamanii au loc incepand cu ora 19:00, iar in zilele de duminica de la ora 17:00.
„Am programat spectacolele din zilele de duminica la ora 17:00 pentru a veni in intampinarea tuturor spectatorilor – avand in vedere ca multi dintre ei lucreaza a doua zi – dar si pentru a oferi sansa tinerilor, elevilor si publicului din alte localitati sa vina sa vada spectacolele Teatrului National. Ne-am bucurat ca in unele zile de duminica au fost, spre exemplu, doua autocare si un microbuz cu tineri, care au venit special din imprejurimi pentru a vedea aceste spectacole”, spune Constantin Chiriac, directorul general al TNRS.
Biletele pentru reprezentatiile TNRS sunt disponibile online, pe www.tnrs.ro, si la Agentia Teatrala din Sibiu, str. Nicolae Balcescu, nr. 17. Pretul unui bilet este 30 lei, respectiv 25 lei cu reducere. Reprezentatiile sunt programate atat la Sala Mare, din Bl. Corneliu Coposu, nr. 2, cat si la Sala Studio, din Str. Emil Cioran, nr. 1A.
Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu este o institutie publica de cultura aflata in subordinea Consiliului Local al Municipiului Sibiu si finantata de Primaria Municipiului Sibiu.

Programul TNRS mai-iunie 2022

1 mai
ora 17:00
domnul iedeman
De: Thomas Perle
Regia: David Paska

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

5 mai
ora 19:00
Rug
Dupa: György Dragoman
Regia: Armin Petras

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

6 mai
ora 19:00
Sunt o baba comunista
De: Dan Lungu
Regia: Mariana Mihu – Plier
Cu: Dana Talos

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

7 mai
ora 19:00
Iubire cu nabadai
Dupa: Marc Camoletti
Regia:  Serban Puiu

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

8 mai
ora 17:00
Mici crime conjugale
Dupa:  Eric Emmanuel Schmitt
Regia: Mariana Camarasan, Amalia Iorgoiu

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

9 mai
ora 19:00
Macbeth
Dupa: William Shakespeare
Regia si adaptarea: Botond Nagy

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

12 mai
ora 19:00
Imi place cum mirosi
Dupa: Neil Simon
Regia: Serban Puiu

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

12 mai
Ora 19:00
Perfect compus
Regia: Alexandra Badea

Sala Studio
Str. Emil Cioran, nr. 1A

15 mai
ora 17:00
Oscar si Buni Roz
Dupa: Eric Emmanuel Schmitt
Regia: Diana Fufezan

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

18 mai
ora 19:00
Emigrantii
Regia: Dan Glasu
Scenografia: Alin Gavrila

Sala Studio
Str. Emil Cioran, nr. 1A

19 mai
ora 19:00
Zeul Carnagiului
De: Yasmina Reza
Regia: Bogdan Saratean

Sala Studio
Str. Emil Cioran, nr. 1A

22 mai
Ora 17:00
Puricele in ureche
De: Georges Feydeau
Regia: Serban Puiu

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

25 mai
Ora 19:00
Puricele in ureche
De: Georges Feydeau
Regia: Serban Puiu

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

26 mai
Ora 19:00
Femei
Dupa: Miro Gavran
Regia: Raluca Iani

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

27 mai
Ora 19:00
Cerere in casatorie
De: A.P. Cehov
Regia: Robert Raponja

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

28 mai
Ora 19:00
Moroi
De: Catalin Stefanescu, Ada Milea
Regia: Alexandru Dabija

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

29 mai
Ora 17:00
Moroi
De: Catalin Stefanescu, Ada Milea
Regia: Alexandru Dabija

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

2 iunie
Ora 19:00
Yvonne
De: W. Gombrowicz
Regia: Botond Nagy

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

5 iunie
Ora 17:00
Echilibru fragil
De: Edward Albee
Regia: Mariana Camarasan

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

8 iunie
Ora 19:00
De cealalta parte a lumii
Regia: Alexandra Badea

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

9 iunie
Ora 19:00
Mesaje spre univers
De: Wolfram Lotz
Regia: Josef Maria Krasanovsky

TNRS – Sala Mare
Bl. Corneliu Coposu, nr. 2

9 iunie
Ora 19:00
AVANPREMIERA
Svejk pe front
Regia: Viorel Rata

Sala Studio
Str. Emil Cioran, nr. 1A

11 iunie
Ora 19:00
Povestea ursilor panda
De: Matei Visniec
Regia: Ben Pascal

Sala Studio
Str. Emil Cioran, nr. 1A

12 iunie
Ora 17:00
Povestea ursilor panda
De: Matei Visniec
Regia: Ben Pascal

Sala Studio
Str. Emil Cioran, nr. 1A

16 iunie
Ora 19:00
Operele lui William Shakespeare
de Adam Long, Jess Winfield, Daniel Singer
Regia: Daniel Plier

Sala Studio
Str. Emil Cioran, nr. 1A

https://artpres.ro/wp-content/uploads/2022/04/Macbeth_foto-TNRS_Dragos-Dumitru.jpg