Evenimente

„Calatoriile lui Gulliver”, „Itinerarii. Intr-o zi, lumea se va schimba”, „OMMA”, deschiderea Bursei de Spectacole de la Sibiu, Festivalul Universitatilor de Teatru, si spectacole stradale, in cea de-a patra zi a Festivalului International de Teatru de la Sibiu

„Calatoriile lui Gulliver”, un spectacol coordonat de Silviu Purcarete, „OMMA”, de Josef Nadj, deschiderea Bursei de Spectacole de la Sibiu, o reprezentatie in cadrul Festivalului Universitatilor de Teatru si Management Cultural sunt doar o mica parte din programul bogat pe care cea de-a patra zi a Festivalului International de Teatru de la Sibiu il ofera publicului.
Festivalul International de Teatru de la Sibiu (FITS) se desfasoara in perioada 20-29 august 2021, cu tema „Construim speranta impreuna”, iar spectatorii au la dispozitie aplicatia de mobil FITS, care poate fi descarcata gratuit din APP Store si Google Play, un proiect realizat in parteneriat cu UniCredit Bank.
Evenimentul de deschidere a Bursei de Spectacole de la Sibiu va avea loc la MyContinental (fostul Ibis) – sala Turandot, luni, 23 august, ora 10:00. Bursa de Spectacole de la Sibiu, singura de acest fel din Romania, este o structura asociata a Festivalului International de Teatru de la Sibiu (FITS). Aceasta a fost creata din nevoia festivalului de a acorda sanse tuturor artistilor, operatorilor culturali, institutiilor de spectacole sau retelelor culturale sa intalneasca producatori importanti din intreaga lume.

„Calatoriile lui Gulliver”, in regia lui Silviu Purcarete
Seria de exercitii scenice coordonate de regizorul Silviu Purcarete isi propune o abordare inedita a romanului lui J. Swift, in care fantezia se impleteste cu o aspra satira politica. O opera viscerala si curajoasa, ce prezinta imagini percutante, cu personaje stranii ce mobileaza aceasta lume bolnava si nebuna. Spectacolul alterneaza intre scene pline de inocenta si un vizual dur si memorabil.
„Calatoriile lui Gulliver”, o productie a Teatrului National „Radu Stanca” Sibiu, este un proiect cultural demarat in parteneriat cu Festivalul de la Edinburgh si finantat cu sprijin de la Administratia Fondului Cultural National.
Spectacolul va avea loc in 23 august, ora 18:00, in Sala Mare TNRS.

Itinerarii. Intr-o zi, lumea se va schimba
Productie a ARCUB – The Centre for Cultural Projects of Bucharest Municipality, Compagnie des Ogres, in regia lui Eugen Jebeleanu, spectacolul se va juca in 23 august, ora 16:00, la Fabrica de Cultura IACM Constructii SA– UniCredit – Sala Lulu.
Spectacolul se deschide cu o fabula care descrie plecarea unei familii de pinguini imperiali din Tara Gheturilor spre alte meleaguri, unde spera sa gaseasca o viata mai buna si sa le asigure un viitor puilor lor. De aici decurg, intr-o scriitura mozaicata si documentata, scene multilingve, in care limbile se confrunta, se inteleg si isi raspund, ca niste du-te-vino-uri intre realitate si fictiune, intre basm si document, intre personaj si personal, intre alteritate si identitate.

„De ce fierbe copilul in mamaliga”, in cadrul Festivalului Universitatilor de Teatru si Management Cultural
Productie a Universitatii „Lucian Blaga” din Sibiu, Departamentul de Arta Teatrala, „De ce fierbe copilul in mamaliga” este un spectacol de one-woman show care surprinde o paleta larga de situatii pline de umor, sensibilitate, forta si candoare. Este un spectacol care invita publicul sa participe la parcursul personajului Aglaja, pe care tanara actrita Andreea Preda reuseste sa-l reprezinte prin voce, corp, emotie si intregul ei univers artistic.
„De ce fierbe copilul in mamaliga”, textul dupa Aglaja Veteranyi, regia Iustinian Turcu, cu Andreea Preda, va fi prezentat in 23 august, ora 23:00, la Cavas ULBS. Rezervari la telefon: 0740 907 337.
Festivalul International de Teatru de la Sibiu, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, prin Departamentul de Arta Teatrala si Teatrul National „Radu Stanca”, organizeaza anual Festivalul Universitatilor de Teatru si Management Cultural, cea mai importanta manifestare de gen din Europa, care propune publicului spectacolele de referinta ale scolilor de teatru din intreaga lume.

„OMMA”, de Josef Nadj
In spectacolul „OMMA”, Josef Nadj aduce laolalta opt dansatori din tari precum Mali, Senegal, Coasta de Fildes, Burkina Faso si cele doua republici Congo. Impreuna, acestia formeaza un corp colectiv in care fiecare isi afirma propria limba, propria identitate, propriul dans, alcatuind o bucla de reactie intre individ si grup, ducandu-ne inevitabil cu gandul spre omul universal.
Josef Nadj isi duce dansatorii intr-o calatorie inspre radacinile dansului ce poate revela echilibrul universului. Urmand principiul ciclului vietii, acest spectacol coregrafic analizeaza esenta capacitatii noastre de a privi lucrurile din jur in asa fel incat sa ne intelegem universul interior, al destinului comun. Reprezentatia este programata in data de 23 august, ora 19:00, la Fabrica de Cultura IACM Constructii SA– UniCredit – Sala Eugenio Barba.

„Orologiul cu suflet”, de Cia La Tal
Scena din Piata Habermann se va umple de cavaleri si de clovni, de pasiuni si certuri, in 23 august, la ora 20:00, cand ne vom intalni cu spectacolul „Orologiul de suflet”.
Din interiorul ceasului, magia inunda spatiul si mintile. Personajele par ceasornicari elvetieni ce ies din mecanismul de ceas si danseaza in universul comic al spectacolului.

„Oameni fara chip”, de Radu Ignat
In absenta luminii ce ne pune in evidenta trasaturile, n-am avea identitate; fara diferentele create de lumina, cu totii am arata la fel. Lumina este singurul element ce ne poate da sau lua identitatea.
In 23 august, la ora 21:00, in Parcul Astra.

„Rasul e magic”, de Lucchettino Classic
Spectacolul este „retrospectiva celor mai bune creatii” ale lui Luca si Tino, o combinatie de comedie vizuala si magie. In 2016, la Paris, Luca si Tino au castigat Premiul „Mandrake d’Or”, echivalentul Premiilor Oscar pentru magie.
Vom putea rade cu ei in 23 august, de la orele 19:15 si 21:34, la Piata Habermann – Zona A.

INSTITUTII:

Festivalul International de Teatru de la Sibiu este organizat sub INALTUL PATRONAJ AL PRESEDINTELUI ROMANIEI, de:
TEATRUL NATIONAL RADU STANCA SIBIU
PRIMARIA MUNICIPIULUI SIBIU
CONSILIUL LOCAL SIBIU

Eveniment realizat cu sprijinul:
GUVERNULUI ROMANIEI
MINISTERULUI CULTURII
MINISTERULUI EDUCATIEI
MINISTERULUI AFACERILOR EXTERNE
UNIVERSITATII LUCIAN BLAGA SIBIU

Co-organizatori:
INSTITUTUL CULTURAL ROMAN

Actiune cofinantata de Consiliul Judetean Sibiu:
CONSILIUL JUDETEAN SIBIU

Co- Producatori:
SOCIETATEA ROMANA DE TELEVIZIUNE
SOCIETATEA ROMANA DE RADIODIFUZIUNE

Parteneri Strategici:
AMBASADA FRANTEI
INSTITUTUL FRANCEZ
AMBASADA JAPONIEI
EU–JAPAN FEST JAPAN COMMITTEE
AMBASADA SUA
AMBASADA MARII BRITANII
BRITISH COUNCIL
AMBASADA ISRAELULUI
AMBASADA REPUBLICII FEDERALE GERMANIA
INSTITUTUL GOETHE
CONSULATUL GERMANIEI LA SIBIU
AMBASADA ELVETIEI
SWISS SPONSORS’ FUND
PRO HELVETIA
AMBASADA REPUBLICII POPULARE CHINEZE
MINISTERUL CULTURII CHINA
AMBASADA BELGIEI
WALLONIE – BRUXELLES INTERNATIONAL
AMBASADA SPANIEI
INSTITUTUL CERVANTES
ACTION CULTURAL ESPANOLA
AMBASADA REPUBLICII POLONE
INSTITUTUL POLONEZ
AMBASADA AUSTRIEI BUCURESTI
FORUMUL CULTURAL AUSTRIAC

FILARMONICA DE STAT SIBIU
COMPLEXUL NATIONAL MUZEAL ASTRA
UNITER

COMPANII

Parteneri Oficiali:
UNICREDIT BANK
DEDEMAN
BRD – GROUPE SOCIETE GENERALE

Partener Special:
JTI

Parteneri Principali:
LIDL

Partener de Traditie:
RAIFFEISEN BANK

Partener al Therme Forum:
THERME BUCURESTI

Partener al Sezonului de Strada:
BANCA TRANSILVANIA

Partener de mobilitate:
AUTOKLASS

Partener pentru sanatate:
MEDLIFE
DENT ESTET
CLINICA POLISANO

Parteneri:
GOOGLE ARTS&CULTURE
LENOVO
GLS
VACCIN.LIVE

Partener al Bursei de Spectacole
si al Programului de Voluntariat:
ALPHA BANK

Berea Oficiala a Festivalului:
URSUS

Vinurile Oficiale ale Festivalului:
CRAMA OPRISOR

SPONSORI:
AQUA CARPATICA
KEEP CALLING
CEC BANK
HEIDI CHOCOLATE
TULIPA FLOWER SHOP
CASA DENTE
ROMFILATELIA
RONDOCARTON
LIME
HAMA

PARTENERI MEDIA:
TV5 MONDE
RFI
EURONEWS
DEUTSCHE WELLE
DIGI24
PROPAGARTA
ZIARUL METROPOLIS
B365.RO
RADIO GUERRILLA
URBAN.RO
ELLE
AGERPRES
DCNEWS
ROMANIA POZITIVA
LIBERTATEA
REVISTA BIZ
MUNTEANU
ZILE SI NOPTI
CAPITAL CULTURAL
TURNUL SFATULUI
TRIBUNA
SIBIU 100%
STIRI DE SIBIU
ORA DE SIBIU
SIBIUL IN IMAGINI
GOODTIME
STAR SIBIAN
MESAGERUL DE SIBIU
STRADA CETATII
MONITORUL DE CLUJ
SIBIU CITY APP
MEDIATRUST – PARTENER DE MONITORIZARE

PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNATIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU

23 AUGUST 2021

Spectacole fizice
Indoor+ outdoor
08:00
Piața Mică
HAIDEŢI SĂ CONSTRUIM ÎMPREUNĂ!
PARTICIPATORY MONUMENTAL CONSTRUCTION IN CARDBOARD
Olivier Grossetête et les Bâtisses Soeurs
FRA / instalație / 8h
ACCES GRATUIT

16:00
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA – UniCredit (Sala „Lulu”)
ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA
ITINERARY. ONE DAY THE WORLD WILL CHANGE
De: Yann Verburgh
REGIA: EUGEN JEBELEANU
ARCUB & Compagnie des Ogres
ROU-FRA / teatru / 2h30min
Nerecomandat celor sub 18 ani
Spectacol în română, franceză, germană și berberă,traducere în română şi engleză
BILETE: 100 / 60 RON

16:00
Teatrul Gong (Sala etaj)
JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE
GAMES IN THE BACKYARD
De: Edna Mazya
REGIA: DIANA MITITELU
Teatrul de Stat Constanța
ROU / teatru / 1h15min
Nerecomandat celor sub 14 ani
Spectacol în limba română, trad. în engleză
BILETE: 60 / 40 RON

16:00
CAVAS – ULBS
FENOMEN TROPICAL
TROPICAL PHENOMENA
De: Ada Milea, după Gellu Naum
REGIA ȘI COREGRAFIA: OCTAVIAN JIGHIRGIU, ANCUȚA MACOVEI ȘI ALICE VELICHE
Universitatea Națională de Arte
„George Enescu” Iași
ROU / teatru-dans studențesc / 1h20min
Spectacol în limba română, trad. în engleză
ACCES GRATUIT

17:00
Filarmonica de Stat
OH OH
REGIA: VALERIO FASSARI & LOUIS SPAGNA
Compagnia Baccalà
CHE / circ contemporan / 1h
Nerecomandat celor sub 10 ani
BILETE: 100 / 60 RON

17:30
Teatrul Gong (Sala parter)
FEMEIA NISIPURILOR
THE SAND WOMAN
De: Kobo Abe
REGIA: PETER GOESSNER
Uzume Theater
JPN / teatru / 2h15min (cu pauză)
Nerecomandat celor sub 14 ani
Spectacol în limba japoneză
Traducere în română și engleză
BILETE: 60 / 40 RON

18:00
TNRS – Sala Mare
CĂLĂTORIILE LUI GULLIVER
GULLIVER’S TRAVELS
De: Jonathan Swift
REGIA: SILVIU PURCĂRETE
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
ROU / teatru / 1h25min
Nerecomandat celor sub 12 ani
Spectacol în limba română, trad. în engleză
BILETE: 100 / 60 RON

18:00
Biserica Reformată Calvină
ORIGINI /ORIGINS
Inês Graça
PRT / muzică (fado) / 50min
BILETE: 40 / 30 RON

18:30
Piața Habermann
INTERFERENŢE /OQDA
Etta Ermini Dance Theatre
GBR-CHE-AUT-MAR / circ / 25min
ACCES GRATUIT

19:00
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA – UniCredit (Sala „Eugenio Barba”)
OMMA
COREGRAFIA: JOSEPH NADJ
Joseph Nadj
FRA-HUN / dans / 55min
Nerecomandat celor sub 14 ani
BILETE: 150 / 100 RON

19:00
Biserica Evanghelică Sf. Ioan
CÂNTAREA CÂNTĂRILOR- SHIR HASHIRIM
SONG OF SONGS – Shir Hashirim
Text biblic, original în ebraică
UN SPECTACOL DE: LAURENȚIU GANEA
Migdal Ensemble
ROU-SWE / muzică / 1h20min
BILETE: 60 / 40 RON

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
ROBOȚII SĂLTĂREȚI
JUMPING PERFORMANCE
Jumping Robots
RUS / circ / 30min
ACCES GRATUIT

19:15
Piața Habermann
RÂSUL E MAGIC
LUCCHETTINO CLASSIC
Lucchettino
ITA / teatru / 30min
ACCES GRATUIT

19:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
SUFLET DE STATUIE
SOUL OF A STATUE
Fundația Abracadabra
ROU / teatru / 1h
ACCES GRATUIT

20:00
Centrul Cultural „Ion Besoiu”
FLACĂRA NOPȚII
FLAMENCO NIGHTS
UN SPECTACOL DE: DAVID GUTIÉRREZ
Barcelona Flamenco Ballet
ESP / dans / 1h20min
BILETE: 100 / 60 RON

20:00
Teatrul Gong (Sala etaj)
JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE
GAMES IN THE BACKYARD
De: Edna Mazya
REGIA: DIANA MITITELU
Teatrul de Stat Constanța
ROU / teatru / 1h15min
Nerecomandat celor sub 14 ani
Spectacol în limba română, trad. în engleză
BILETE: 60 / 40 RON

20:00
Biserica Fortificată Cisnădioara
NADAYANA – CHEMAREA SUNETULUI INTERIOR
NADAYANA – The Call Of The Inner Sound
Nadayana
ROU / muzică / 1h15min
BILETE: 40 / 30 RON

20:00
Biserica Romano-Catolică
BIRMINGHAM COMMUNITY GOSPEL CHOIR
De: Maxine Brooks & The Birmingham Community Gospel Choir
BIRMINGHAM COMMUNITY GOSPEL CHOIR
GBR / muzică / 50min
BILETE: 40 / 30 RON

20:00
Piața Habermann
OROLOGIUL CU SUFLET
CARILLÓ
Cia La Tal
ESP / teatru / 40min
ACCES GRATUIT

20:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
ROBOȚII SĂLTĂREȚI
JUMPING PERFORMANCE
Jumping Robots
RUS / circ / 30min
ACCES GRATUIT

20:45
Piața Habermann
FOCUL IUBIRII
FIRE, DANCE & ROMANCE
Creme & Brulè
ITA / spectacol de circ cu foc / 40min
ACCES GRATUIT

21:00
Parcul ASTRA
OAMENI FĂRĂ CHIP
FACELESSMEN
Radu Ignat
ROU / instalație / 3h
ACCES GRATUIT

21:45
Piața Habermann
RÂSUL E MAGIC
LUCCHETTINO CLASSIC
Lucchettino
ITA / teatru / 30min
ACCES GRATUIT

22:00
Teatrul Gong (Sala parter)
FEMEIA NISIPURILOR
THE SAND WOMAN
De: Kobo Abe
REGIA: PETER GOESSNER
Uzume Theater
JPN / teatru / 2h15min (cu pauză)
Nerecomandat celor sub 14 ani
Spectacol în limba japoneză
Traducere în română și engleză
BILETE: 60 / 40 RON

22:00
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA – UniCredit (Sala „Lulu”)
QUARTETT
De: Heiner Müller
REGIA: HUNOR HORVÁTH
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
ROU / teatru / 1h30min
Nerecomandat celor sub 16 ani
Spectacol în limba germană
Traducere în română și engleză
BILETE: 60 / 40 RON

22:30
Piața Habermann
FOCUL IUBIRII
FIRE, DANCE & ROMANCE
Creme & Brulè
ITA / spectacol de circ cu foc / 40min
ACCES GRATUIT

23:00
CAVAS – ULBS
DE CE FIERBE COPILUL ÎN MĂMĂLIGĂ
WHY THE CHILD IS COOKING IN THE POLENTA
De: Aglaja Veteranyi
REGIA: IUSTINIAN TURCU
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
ROU/ teatru studențesc / 1h
Nerecomandat celor sub 10 ani
Spectacol în limba română, trad. în engleză
ACCES GRATUIT

Evenimente speciale
Fizic
Zidul exterior TNRS
SOFT ESCAPE
Instalație
ȘTEFAN RADU CREȚU / Be SpectACTive  ROU / expoziții / 24h
ACCES GRATUIT

Zidul exterior TNRS
ZIARUL ORIZONTAL VOL. 8
THE HORIZONTAL NEWSPAPER, VOL. 8
DAN PERJOVSCHI
ROU / Platforma de Arte Vizuale / 24h
ACCES GRATUIT

Teatrul Național „Radu Stanca”
CERUL DE MAGNEȚI
THE MAGNET SKY
DAN PERJOVSCHI
ROU / Platforma de Arte Vizuale / 24h
ACCES GRATUIT

Piața Mică, Podul Minciunilor
IGNIS
Sculptură textilă
IDA BLAZICKO / Be SpectACTive  HRV / expoziții / 24h
ACCES GRATUIT

09:00
Primăria Municipiului Sibiu
(Centrul de Informare Turistică)
DESENE ÎN SPATELE SCENEI. STÜRMER – PURCĂRETE
DRAWINGS BEHIND THE STAGE. STÜRMER – PURCĂRETE
Expoziție de desene
HELMUT STÜRMER & SILVIU PURCĂRETE
ROU-FRA-DEU / expoziție / 11h
ACCES GRATUIT

10:00
Hotel MyContinental – Sala Turandot (Bursa de Spectacole)
CONFERINȚA DE DESCHIDERE A BURSEI DE SPECTACOLE DE LA SIBIU
SIBIU PERFORMING ARTS MARKET OPENING CONFERENCE
Bursa de Spectacole / conferințe și seminarii / 1h
ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile

10:00
Cercul Militar – Sala Festivă
OGLINZILE LUI BRÂNCUȘI
MIRRORS OF BRÂNCUȘI
Expoziție interactivă
SILVANA DULAMĂ-POPA, ALIN POPA, DIANA PERRION, VIOREL PETRIC, DILMA YORDANOVA, ZOLI TOTH
Fundația Art Production
ROU / expoziție / 8h
ACCES GRATUIT

10:00
CJPCT „Cindrelul – Junii” Sibiu
ATELIER CU MICHĖLE NOIRET
WORKSHOP WITH MICHĖLE NOIRET
Michėle Noiret Company
BEL / ateliere / 3h
Eveniment în limba engleză
ACCES GRATUIT, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00
Centrul Cultural Habitus
CHIMONOUL ÎNTÂLNEȘTE IA
THE KIMONO MEETS IA
Expoziție de textile tradiționale de colecție
IULIA GORNEANU – CURATOR
LAURA CARAMAN – DESIGNER DE CHIMONO
ROU / expoziție / 8h
ACCES GRATUIT

10:00
Teatrul Gong
CUVINTE INTRUPATE 2.0. SCENE LA CUTIE. EXTRASE DIN UNIVERSUL DRAMATURGIC AL LUI MATEI VISNIEC
EMBODIED WORDS 2.0. SCENES IN ABOX. EXCERPTS FROM MATEI VISNIEC’S DRAMATURGICAL UNIVERSE
Expoziție de fotografie, arta instalației și muzică
LUANA POPA, DUMITRU DINEL TEODORESCU, TIBOR CARI
ROU / expoziție / 12h
ACCES GRATUIT

10:00
Galeria UAP
SALONUL INTERJUDEȚEAN DE ARTE VIZUALE AL FILIALEI UAP ȘI INVITAȚII
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
ROU / expoziție / 5h30m

10:00
Facultatea de Litere și Arte (ULBS)
GENICA ATHANASIOU: MUZĂ ȘI PARTENERĂ A LUI ANTONIN ARTAUD
GENICA ATHANASIOU: MUSE AND PARTNER OF ANTONIN ARTAUD
Expoziție de fotografie
Muzeul Național al Literaturii Române
ROU / expoziție / 12h
ACCES GRATUIT

12:00
Hotel MyContinental – Sala Turandot (Bursa de Spectacole)
ARTELE SPECTACOLULUI OUTDOOR: SCOP ȘI RELEVANȚĂ LA NIVEL LOCAL, NAȚIONAL ȘI INTERNAȚIONAL
OUTDOOR PERFORMING ARTS: PURPOSE AND RELEVANCE AT LOCAL, NATIONAL AND INTERNATIONAL LEVEL
Bursa de Spectacole / conferințe și seminarii / 1h30min
ACCES PE BAZĂ DE ÎNSCRIERE, în limita locurilor disponibile

12:00
Filarmonica de Stat (Sala Mică)
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU SILVIU PURCĂRETE ȘI ALINA LEDEANU
GEORGE BANU IN DIALOGUE WITH SILVIU PURCĂRETE AND ALINA LEDEANU
ROU / conferințe și seminarii / 1h
Eveniment în limba română
Traducere în limba engleză
ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile

12:00
Filarmonica de Stat (Sala Mică)
O LUMINĂ ÎN INIMA NOPȚII
De: George Banu
Editura Nemira, 2021
INVITAȚI: GEORGE BANU, ALINA LEDEANU, SILVIU PURCĂRETE
ROU / carte / 1h
Eveniment în limba română
ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile

12:00
Filarmonica de Stat (Sala Mică)
SECOLUL 21: GEORGE BANU, CONTEMPORANUL NOSTRU, VOL. I. ȘI II.
INVITAȚI: GEORGE BANU, ALINA LEDEANU, SILVIU PURCĂRETE
ROU / carte / 1h
Eveniment în limba română
ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile

12:00
NO!HAI Ambasada Creativă (Piața Mică, nr. 3)
EYE SB-YOU!
Expoziție de pictură
ALEXANDRU CÎNEAN
Vernisajul va avea loc la ora 17:00
ROU / expoziție / 10h
ACCES GRATUIT

13:00
Filarmonica de Stat (Sala Mică)
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU ANDRIY ZHOLDAK
GEORGE BANU IN DIALOGUE WITH ANDRIY ZHOLDAK
ROU-UKR / conferințe și seminarii / 1h
Eveniment în limbile română și franceză
Traducere în limbile română și engleză
ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile

14:00
CJPCT „Cindrelul-Junii” Sibiu
ÎNTÂLNIRI CU MARI COREGRAFI
MEETINGS AND CLASSES WITH GREAT CHOREOGRAPHERS
Cu: Israel Galván (Israel Galván Company)
ISR / ateliere / 1h30min
Eveniment în limba engleză
ACCES GRATUIT, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

14:00
Hotel MyContinental – Sala Turandot (Bursa de Spectacole)
SOLUȚII DIGITALE ȘI ALTERNATIVE PENTRU ARTELE SPECTACOLULUI
DIGITAL AND ALTERNATIVE SOLUTIONS FOR THE PERFORMING ARTS
Bursa de Spectacole / conferințe și seminarii / 1h45min
ACCES PE BAZĂ DE ÎNSCRIERE, în limita locurilor disponibile

14:00
Atrium Café (Bursa de Spectacole)
CONVERSAȚII CULTURALE
CULTURAL CONVERSATIONS
Bursa de Spectacole / conferințe și seminarii / 1h30min
ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile

14:00
Filarmonica de Stat (Sala Mică)
FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU. MARTURII; FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU. DIALOGURI CULTURALE; FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU. ALEEA CELEBRITAȚILOR
De: Constantin Chiriac
Editura Junimea, Iași, 2020
INVITAT: GEORGE BANU
ROU / carte / 1h
Eveniment în limba română
ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile

14:00
Centrul Cultural Habitus
SOLI DEO GLORIA
De: Peter Asmussen
Traducerea de: Diana Polgar
REGIA: BOGDAN SĂRĂTEAN
Eveniment moderat de: Bobi Pricop și Andrei C. Șerban
DNK / spectacole-lectură / 1h30min
Eveniment în limba română
ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile

16:00
Centrul Cultural Habitus
MICRO-FOLIE SIBIU – HOTSPOT CULTURAL BRD GROUPE SOCIÉTÉ GÉNÉRALE
Muzeu digital, realitate virtuală
 ROU-FRA / expoziție / 5h
ACCES GRATUIT

Spectacole online
04:00
ÎMBLÂNZIREA SCORPIEI
THE TAMING OF THE SHREW
The Central Academy of Drama in Beijing
CHN / teatru studențesc / 1h
Spectacol în limba chineză
Traducere în română și engleză
online – înregistrat
ACCES GRATUIT

05:00
DEMONII (III)
THE DEMONS (III)
De: Feodor Dostoievski
REGIA: LEV DODIN
Maly Drama Theatre
RUS / teatru / 1h18min
Spectacol în limba rusă
Traducere în română și engleză
online – înregistrat
ACCES GRATUIT

09:00
IDIOTUL
THE IDIOT
De: Feodor Dostoievski
REGIA: ANDREY PRIKOTENKO
The “Stary Dom” Theatre
RUS / teatru / 3h45min
Nerecomandat celor sub 18 ani  Spectacol în limba rusă
Traducere în română și engleză
online – înregistrat
BILET: 30 RON

10:00
ORB DE MINĂ /MINEBLINDNESS
De: Csaba Székely
REGIA: BOGDAN SĂRĂTEAN
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
ROU / teatru / 1h30min
Nerecomandat celor sub 16 ani
Spectacol în limba română, trad. în engleză
online – înregistrat
BILET: 25 RON

16:00
ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA
ITINERARY. ONE DAY THE WORLD WILL CHANGE
De: Yann Verburgh
REGIA: EUGEN JEBELEANU
ARCUB & Compagnie des Ogres
ROU-FRA / teatru / 2h30min
Nerecomandat celor sub 18 ani
Spectacol în română, franceză, germană și berberă, cu traducere în română şi engleză
online – în direct
BILET: 30 RON

16:00
NEBUNI DE AMOR SAU MAGNETISMUL INDUBITABIL AL DOMNULUI CARAGIALE (I, II, III)
CRAZY ABOUT LOVE OR THE UNDOUBTED MAGNETISM OF MR. CARAGIALE (I, II, III)
Asociația Goong București / Oana Pellea
ROU / teatru / 1h10min
Nerecomandat celor sub 12 ani
Spectacol în limba română
online – înregistrat
ACCES GRATUIT

17:00
STATE OF DARKNESS
COREGRAFIA: MOLISSA FENLEY
The Joyce Theater Productions  USA / dans / 36min
online – înregistrat
ACCES GRATUIT

19:00
CÂNTAREA CÂNTĂRILOR- SHIR HASHIRIM
SONG OF SONGS – Shir Hashirim
Text biblic, original în ebraică
UN SPECTACOL DE: LAURENȚIU GANEA
Migdal Ensemble
ROU-SWE / muzică / 1h20min
online – în direct
BILET: 20 RON

21:00
LIVE STREAM ARIELLE F
UN SPECTACOL DE: SIMON SENN
Cie Simon Senn
CHE / teatru / 1h
Nerecomandat celor sub 14 ani
Spectacol în limba franceză
Traducere în română și engleză
online – în direct
BILET: 30 RON

22:00
DE CEALALTĂ PARTE A LUMII
ON THE OTHER SIDE OF THE WORLD
UN SPECTACOL DE: ALEXANDRA BADEA
Teatrul Naţional “Radu Stanca” Sibiu / BeSpectACTive
ROU / teatru / 1h55min
Spectacol în limba română, trad. în engleză
online – înregistrat
BILET: 25 RON

Evenimente speciale
Online
02:00
REVOLUȚIA MEA ESTE MAI IMPORTANTĂ DECÂT A TA
MY REVOLUTION IS BETTER THAN YOURS
De: Sanja Mitrović
Traducerea de: Camelia Oană
REGIA: ALEXANDRA BADEA
SRB / spectacole-lectură / 1h
Eveniment în limba română
ACCES GRATUIT
Online înregistrat

03:00
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU ALEXANDRA BADEA
GEORGE BANU IN DIALOGUE WITH ALEXANDRA BADEA
ROU / conferințe speciale / 1h11min
Eveniment în limba română, trad. în engleză
ACCES GRATUIT
Online înregistrat

10:00
CONFERINȚA DE DESCHIDERE A BURSEI DE SPECTACOLE DE LA SIBIU
SIBIU PERFORMING ARTS MARKET OPENING CONFERENCE
Bursa de Spectacole / conferințe și seminarii / 1h
ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile
Online – în direct

12:00
ARTELE SPECTACOLULUI OUTDOOR: SCOP ȘI RELEVANȚĂ LA NIVEL LOCAL, NAȚIONAL ȘI INTERNAȚIONAL
OUTDOOR PERFORMING ARTS: PURPOSE AND RELEVANCE AT LOCAL, NATIONAL AND INTERNATIONAL LEVEL
Bursa de Spectacole / conferințe și seminarii / 1h30min
ACCES PE BAZĂ DE ÎNSCRIERE, în limita locurilor disponibile
Online – în direct

14:00
SOLUȚII DIGITALE ȘI ALTERNATIVE PENTRU ARTELE SPECTACOLULUI
DIGITAL AND ALTERNATIVE SOLUTIONS FOR THE PERFORMING ARTS
Bursa de Spectacole / conferințe și seminarii / 1h45min
ACCES PE BAZĂ DE ÎNSCRIERE, în limita locurilor disponibile
Online – în direct

14:00
CEALALTĂ PARTE /DIE ANDERE SEITE
De: Dejan Dukovski / Traducerea de: Filip Ristovski
REGIA: EUGEN JEBELEANU
MKD / spectacole-lectură / 1h
Eveniment în limba română
ACCES GRATUIT
Online înregistrat

15:00
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU YANN VERBURGH
GEORGE BANU IN DIALOGUE WITH YANN VERBURGH
ROU-FRA / conferințe speciale / 57min
Eveniment în limba franceză
Traducere în limbile română și engleză
ACCES GRATUIT
Online înregistrat